צוות האסטרופדיה

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־00:59, 24 בדצמבר 2008 מאת Eran (שיחה | תרומות) (אסף ברוולד)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האסטרופדיה העברית הינה מיזם של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א והיא נכתבת ונערכת בהתנדבות ע"י מדענים וחובבי אסטרונומיה ישראלים. האסטרופדיה נכתבת ונערכת ע"י מומחים בתחומם.

רשימת המחברים והעורכים של האסטרופדיה העברית (בסדר סטוכסטי):

סמדר נאוז

סמדר נאוז

סטודנטית ללימודי התואר דוקטור לאסטרופיזיקה בביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. בעלת תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך התואר השני חקרה את המבנה הסיפרלי של גלקסיית שביל החלב באצעות ניתוח סטטיסטי של התפלגות צבירים פתוחים. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה היא חוקרת את יצירת הכוכבים והגלקסיות הראשונים ביקום, וחוקרת דרכים ללמוד עליהן באמצעות חתימתם על קרינת ה 21 ס"מ של אטום המימן. בנוסף היא מתעניינת בתופעות דינמיות המתרחשות בחגורת האסטרואידים.

כמו כן סמדר אוהבת לטייל, לאכול מלפפונים ולקרוא ספרי מדע בידיוני על חתולים ביוניים עם שיער סגול.

משה נאוז

אוהב להסתכל על סמדר אוכלת מלפפונים

דר' קרן שרון

דר' קרן שרון

קרן שרון סיימה תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ודוקטורט באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום היא פוסטדוקטורנטית במכון קוולי לפיזיקה קוסמולוגית באוניברסיטת שיקגו. נושאי המחקר העיקריים שלה הם עידוש כבידתי וסופרנובות. במהלך עבודת הדוקטורט שלה, דר' שרון עשתה שימוש בטלסקופ החלל ע"ש האבל על מנת לאמוד את קצב הסופרנובות בצבירי גלקסיות. לסופרנובות כאלו, חשיבות רבה בהעשרת התווך הבין גלקטי ביסודות כבדים וכן ניתן לעשות בהן שימוש על מנת למדוד את הזמן האופייני שלוקח למערכת היוצרת סופרנובות מסוג Ia להתפוצץ. כמו כן היא עסקה במידול של הפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות באמצעות עדשות כבידה.

קרן הצטרפה למועדון האסטרונומי בשנת 2001 והיתה אחראית בין היתר על בנייתו ועיצובו של אתר האינטרנט של המועדון.

דר' מאיר שמעון

דר' מאיר שמעון קיבל תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ביחסות כללית ןתואר דוקטור באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התואר השני עבד על אספקטים הקשורים ליחסות כללית בשני ממדים ואילו במסגרת עבודת הדוקטורט באסטרופיזקה עבד על אפקט סנייב זלדוביץ' וכן על תופעות הקשורות בקרינת הרקע הקוסמית. החל משנת 2005 דר' שמעון ממשיך במחקרו באוניברסיטת קליפורניה, סאן-דיאגו שם הוא עושה את עבודת הפוסט-דוקטורט.

אסף חרש

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מאוניברסיטת ת"א. כיום אסף שוקד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזקה המתמקדת בעידוש כבידתי חזק על ידי צבירי גלקסיות, וכן בקצב הסופרנובות ביקום. במסגרת עבודתו בעידוש כבידתי הוא מבצע הדמיות של קרני אור בפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות. הדמיות אלו מאפשרות לו לאמוד את השכיחות של קשתות ענקיות ולהשוות את השכיחות הנ"ל לתצפיות. השוואה כזו עשויה לתרום להבנתנו, פרמטרים קוסמולוגיים ויצירת המבנים הגדולים ביקום.

אסף פעיל במועדון האסטרונומי משנת 2004.

דר' דורון שלוש

בעל תואר ראשון בפיזיקה ודוקטורט באסטרופיזיקה עיונית מאוניברסיטת ת"א. את הפוסטקטורט הראשון שלו עשה במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון שם שהה בתור מילגאי ע"ש צ'אנדראסאקר. כיום עושה את עבודת הפוסטדוקטורט שלו במכון הקנדי לאסטרופיזיקה עיונית. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו פיתח מודלים של רוחות וקורונות של קוואזרים וביצע מידול תאורטי של תצפיות מטלסקופ החלל לקרינת X ע"ש צ'אנדראסאקר. בנוסף חקר את האפשרות לעשות שימוש במיקרועידוש כבידתי ללמוד על המבנה הפנימי של קוואזרים. כיום דר' שלוש עובד על אסטרופיזיקה חלקיקית.

יפתח ליפקין

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני ודוקטורט בפיזיקה מאוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו עשה על התנהגות ארוכת טווח של נובות... .

דר' ליפקין הצטרף לצוות המועדון האסטרונומי בשנת 2003 ומילא תפקיד מכריע בהרחבת כר הפעילות של המועדון.

דוד פולישוק

דוד פולישוק

דוקטורנט בחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א ואסטרופיזקאי במצפה הכוכבים ע"ש וייז שבמצפה רמון. בעל תואר ראשון ושני בגאופיזיקה ותואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת ת"א. מחקרו הניסיוני עוסק בגופים קטנים במערכת השמש: אסטרואידים, שביטים, מטאורים ומטאוריטים וניסיון להבין טוב יותר את תהליך היווצרותם ויצירת מערכת השמש. הגופים הקטנים במערכת השמש נושאים איתם רמזים חשובים להיווצרותה, ונושאים באחריות לשתי תופעות חשובות הקשורות לחיים על כדור הארץ: הכחדת מינים באמצעות התנגשויות וכן הבאת חומרים נדיפים כגון מים לכדור הארץ. מחקרו עוסק בין היתר בניתוח עקומות אור של אסטרואידים קטנים - עבודה זו מנסה ללמוד על תהליך היצירה שלהם וחוזקם המכני. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו גילה פולישוק כמה עשרות אסטרואידים חדשים ששבעה מתוכם מוספרו. בנוסף, פולישוק עורך תצפיות במטרות מטאורים וניתוח מסלולי המטאורידים ועקומות האור של המטאורים, וכן היה שותף לתצפיות קרקעיות בהתנגשות המבוקרת של החללית דיפ-אימפקט בשביט טמפל-1. משנת 2004 פולישוק שותף למאמצי המועדון האסטרונומי לקדם את האסטרונומיה והחינוך המדעי בישראל.

לדוד חיבה עמוקה לכלי נגינה, בעיקר כאלו המדירים שינה מעיני השכנים.

דר' אורלי גנת

דר' אורלי גנת

אסטרופיזקאית עיונית במכון הטכנולוגי של קליפורניה. סיימה תואר ראשון בפיזיקה ומדעי המחשב, ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלה בנושא "ינון מחוץ לשווי משקל של מתכות במערכות קוסמולוגיות: חזיתות הולכה, קרור קרינתי וגלי הלם מהירים" ביצעה בהנחיתו של פרופ' עמיאל שטרנברג. דר' גנת היא עמיתת המילגה ע"ש אינשטיין במכון הטכנולוגי של קליפורניה. דר' גנת חוקרת את מבנה הינון וההתפתחות של ענני גז ומבנים קוסמולוגיים מחוץ לשווי משקל. לעבודה זו יש חשיבות בפרושן של תצפיות ספקטרליות של גלקסיות וענני גז ביקום.

דר' ערן אופק

דר' ערן אופק

סיים תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "יישומים קוסמולוגים של עדשות כבידה" ביצע בהנחיתו של פרופ' דן מעוז. כיום דר' אופק הוא פוסט-דוקטורט בכיר במכון הטכנולוגי של קליפורניה. תחומי העניין העיקרים שלו באסטרופיזיקה ניסיונית הם: תופעות אסטרופיזיקליות חולפות, ועדשות כבידה. דר' אופק עושה שימוש בעדשות כבידה על מנת לאמוד: את קצב גידול המסה של גלקסיות עם ההיסטוריה של היקום, את התפלגות המסה בצבירי גלקסיות, ואת ההתפתחות של חורים שחורים מאסיביים כתלות בהיסטוריה היקומית. עבודתו על תופעות חולפות מתרכזת בהתפרצויות מיסתוריות בתחום קרינת הרדיו, בסוגים נדירים של "פיצוצים" אסטרופיזקליים ובמתפרצי קרינת-גמא רכים ונשנים.

בצעירותו היה חובב אסטרונומיה, מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים מ 1986 ועד 1999, ופעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה בה כיהן כמזכיר האגודה בפועל (1988 עד 1989), סגן יושב ראש האגודה (1994 עד 1995) ויחד עם דר' אוהד שמר ועופר גבזו הקים את חטיבת הכוכבים המשתנים של האגודה ב 1987.

ב 1999 הקים יחד עם דר' אבישי גל-ים את המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א, ואחד מיוזמי הקמת האסטרופדיה (2004).

אסף ברוולד

חובב אסטרונומיה ומנהל פורום האסטרונומיה של נענע. היה מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים משנת ... ועד שנת .... בנוסף היה פעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה ועסק בצפייה ומדידת עוצמת האור של כוכבים משתנים. אסף בילה לילות רבים בתור תצפיתן במצפה הכוכבים ע"ש וויז, שם גם גילה מספר אסטרואידים. בנוסף להיותו אחד מחובבי האסטרונומיה הבולטים בישראל, אסף מקדיש חלק נכבד מזמנו בפעילות התנדבותית למען קידום האסטרונומיה בישראל. אחת מיוזמותיו היא קיום תצפיות רחוב לעוברים והשבים ומתן אפשרות לקהל הרחב להנות ממראות השמיים.

דר' אמיר אברמוביץ'

רופא

דר' מיכאל קרויטר

צייד ליקויי חמה מפולפל

עמר ברומברג

בלונדינית

חן גפני

עופר ירון

מגיע לו מזל טוב

גל שריד

מצייר במאטלב

אלינור מדיזינסקי

מדברת עם המחשב

בני טרכטנברוט

בני טרכטנברוט

על חורבות עולם ישן יקום חדש נקימה! (אז למה יש פרסומת סמויה לקוקה קולה הקפיטליסטית?)

וגם: גזרים, גננים ומכות