הבדלים בין גרסאות בדף "צוות האסטרופדיה"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(קרן שרון)
שורה 41: שורה 41:
 
==אסף חרש==
 
==אסף חרש==
  
[[תמונה:AssafHoresh.jpg|שמאל|220px|ממוזער|אסף חורש]]
+
 
 
בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מ[http://www.tau.ac.il  אוניברסיטת ת"א]. כיום אסף שוקד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזקה המתמקדת ב[[עידוש כבידתי]] חזק על ידי צבירי גלקסיות, וכן במדידת קצב ה[[סופרנובה|סופרנובות]] ביקום. במסגרת עבודתו בעידוש כבידתי הוא מבצע הדמיות של מהלך קרני אור בפוטנציאל הכבידתי של [[צבירי גלקסיות]]. הדמיות אלו מאפשרות לו לאמוד את השכיחות התאורטית של [[קשתות ענקיות]] כתלות ב[[פרמטרים קוסמולוגים|פרמטרים הקוסמולוגים]] ולהשוות את השכיחות הנ"ל לתצפיות. השוואה כזו מהווה מדידה של הפרמטרים הקוסמולוגיים ומאפשרת לנו להבין טוב יותר תהליכים הקשורים ל[[יצירת המבנה ביקום|יצירת המבנים הגדולים ביקום]].
 
בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מ[http://www.tau.ac.il  אוניברסיטת ת"א]. כיום אסף שוקד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזקה המתמקדת ב[[עידוש כבידתי]] חזק על ידי צבירי גלקסיות, וכן במדידת קצב ה[[סופרנובה|סופרנובות]] ביקום. במסגרת עבודתו בעידוש כבידתי הוא מבצע הדמיות של מהלך קרני אור בפוטנציאל הכבידתי של [[צבירי גלקסיות]]. הדמיות אלו מאפשרות לו לאמוד את השכיחות התאורטית של [[קשתות ענקיות]] כתלות ב[[פרמטרים קוסמולוגים|פרמטרים הקוסמולוגים]] ולהשוות את השכיחות הנ"ל לתצפיות. השוואה כזו מהווה מדידה של הפרמטרים הקוסמולוגיים ומאפשרת לנו להבין טוב יותר תהליכים הקשורים ל[[יצירת המבנה ביקום|יצירת המבנים הגדולים ביקום]].
  

גרסה מ־17:51, 31 בדצמבר 2008

האסטרופדיה העברית הינה מיזם של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א והיא נכתבת ונערכת בהתנדבות ע"י מדענים וחובבי אסטרונומיה ישראלים. האסטרופדיה נכתבת ונערכת ע"י מומחים בתחומם.

רשימת המחברים והעורכים של האסטרופדיה העברית (בסדר סטוכסטי):

סמדר נאוז

סמדר נאוז

סטודנטית ללימודי התואר דוקטור לאסטרופיזיקה בביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. בעלת תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך התואר השני חקרה את המבנה הסיפרלי של גלקסיית שביל החלב באצעות ניתוח סטטיסטי של התפלגות צבירים פתוחים. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה היא חוקרת את יצירת הכוכבים והגלקסיות הראשונים ביקום, וחוקרת דרכים ללמוד עליהן באמצעות חתימתם על קרינת ה 21 ס"מ של אטום המימן. בנוסף היא מתעניינת בתופעות דינמיות המתרחשות בחגורת האסטרואידים.

סמדר הצטרפה כפעילה למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א בשנת 2008 ותורמת לפיתוח תוכני ונגישות האסטרופדיה.

כמו כן סמדר אוהבת לטייל, לאכול מלפפונים ולקרוא ספרי מדע בידיוני על חתולים ביוניים עם שיער סגול.

אלינור מדיזינסקי

אלינור מדיזינסקי עם חברה קטנה

אלינור מדיזינסקי סיימה תואר ראשון בפיזיקה בטכניון, ותואר שני באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום היא עובדת על עבודת הדוקטורט שלה המתמקדת בחקר התכונות של צבירי גלקסיות. אלינור עושה שימוש בעידוש כבידתי חלש על מנת לאמוד את פרופיל המסה של צבירי גלקסיות ובאמצעות שיטות נוספות היא חוקרת את תכונות הגלקסיות בצבירים אלו.

החל משנת 2004 אלינור תורמת רבות מזמנה למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א בארגון פעילויות לקהל הרחב.

משה נאוז

אוהב להסתכל על סמדר אוכלת מלפפונים

קרן שרון

דר' קרן שרון

דר' קרן שרון סיימה תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ודוקטורט באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום היא פוסטדוקטורנטית במכון קוולי לפיזיקה קוסמולוגית באוניברסיטת שיקגו. נושאי המחקר העיקריים שלה הם עידוש כבידתי וסופרנובות. במהלך עבודת הדוקטורט שלה, דר' שרון עשתה שימוש בטלסקופ החלל ע"ש האבל על מנת לאמוד את קצב הסופרנובות בצבירי גלקסיות. לסופרנובות כאלו, חשיבות רבה בהעשרת התווך הבין גלקטי ביסודות כבדים וכן ניתן לעשות בהן שימוש על מנת למדוד את הזמן האופייני שלוקח למערכת היוצרת סופרנובות מסוג Ia להתפוצץ. כמו כן היא מתמחת במידול של הפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות באמצעות עדשות כבידה.

קרן הצטרפה למועדון האסטרונומי בשנת 2001 והשאירה את חותמה בכל פעילויות המועדון והובלתו. קרן היתה אחראית בין היתר על בנייתו ועיצובו של אתר האינטרנט של המועדון. כיום, ממקום מושבה בשיקגו ממשיכה לתרום מזמנה לפעילויות המועדון ולחינוך מדעי בישראל.

מאיר שמעון

דר' מאיר שמעון קיבל תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ביחסות כללית ותואר דוקטור באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התואר השני עבד על אספקטים הקשורים ליחסות כללית בשני ממדים ואילו במסגרת עבודת הדוקטורט באסטרופיזקה עבד על אפקט סנייב זלדוביץ' וכן על תופעות הקשורות בקרינת הרקע הקוסמית. החל משנת 2005 דר' שמעון ממשיך במחקרו באוניברסיטת קליפורניה, סאן-דיאגו שם הוא עושה את עבודת הפוסט-דוקטורט.

אסף חרש

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מאוניברסיטת ת"א. כיום אסף שוקד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזקה המתמקדת בעידוש כבידתי חזק על ידי צבירי גלקסיות, וכן במדידת קצב הסופרנובות ביקום. במסגרת עבודתו בעידוש כבידתי הוא מבצע הדמיות של מהלך קרני אור בפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות. הדמיות אלו מאפשרות לו לאמוד את השכיחות התאורטית של קשתות ענקיות כתלות בפרמטרים הקוסמולוגים ולהשוות את השכיחות הנ"ל לתצפיות. השוואה כזו מהווה מדידה של הפרמטרים הקוסמולוגיים ומאפשרת לנו להבין טוב יותר תהליכים הקשורים ליצירת המבנים הגדולים ביקום.

משנת 2004, אסף תורם רבות מזמנו לכל קשת הפעילויות של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

דורון שלוש

דר' דורון שלוש, בעל תואר ראשון בפיזיקה ודוקטורט באסטרופיזיקה עיונית מאוניברסיטת ת"א. את הפוסטקטורט הראשון שלו עשה במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון שם שהה בתור מילגאי ע"ש צ'אנדראסאקר. כיום עושה את עבודת הפוסטדוקטורט שלו במכון הקנדי לאסטרופיזיקה עיונית. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו פיתח מודלים של רוחות וקורונות של קוואזרים וביצע מידול תאורטי של תצפיות מטלסקופ החלל לקרינת X ע"ש צ'אנדראסאקר. בנוסף חקר את האפשרות לעשות שימוש במיקרועידוש כבידתי ללמוד על המבנה הפנימי של קוואזרים. כיום דר' שלוש עובד על אסטרופיזיקה חלקיקית.

יפתח ליפקין

יפתח ליפקין

דר' יפתח ליפקין, בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני ודוקטורט באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו עשה על התנהגות ארוכת טווח של נובות לאחר התפרצותן, וכן עסק בניתוח עקומות האור של נובות ונובות ננסיות דבר המאפשר לעיתים הבנה פיזיקלית טובה יותר של מערכות אלו. בנוסף דר' ליפקין תרם רבות להפיכת מצפה הכוכבים ע"ש וויז לנשלט מרחוק.

דר' ליפקין הצטרף לצוות המועדון האסטרונומי בשנת 2003 ומילא תפקיד מכריע בהרחבת כר הפעילות של המועדון. כיום דר' ליפקין עובד בחברת אלתא, אך ממשיך לתרום מידעו ומרצו למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

דוד פולישוק

דוד פולישוק

דוקטורנט בחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א ואסטרופיזקאי במצפה הכוכבים ע"ש וייז שבמצפה רמון. בעל תואר ראשון ושני בגאופיזיקה ותואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת ת"א. מחקרו הניסיוני עוסק בגופים קטנים במערכת השמש: אסטרואידים, שביטים, מטאורים ומטאוריטים וניסיון להבין טוב יותר את תהליך היווצרותם ויצירת מערכת השמש. הגופים הקטנים במערכת השמש נושאים איתם רמזים חשובים להיווצרותה, ונושאים באחריות לשתי תופעות חשובות הקשורות לחיים על כדור הארץ: הכחדת מינים באמצעות התנגשויות וכן הבאת חומרים נדיפים כגון מים לכדור הארץ. מחקרו עוסק בין היתר בניתוח עקומות אור של אסטרואידים קטנים - עבודה זו מנסה ללמוד על תהליך היצירה שלהם וחוזקם המכני. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו גילה פולישוק כמה עשרות אסטרואידים חדשים ששבעה מתוכם מוספרו. בנוסף, פולישוק עורך תצפיות במטרות מטאורים וניתוח מסלולי המטאורידים ועקומות האור של המטאורים, וכן היה שותף לתצפיות קרקעיות בהתנגשות המבוקרת של החללית דיפ-אימפקט בשביט טמפל-1.

משנת 2004 פולישוק שותף למאמצי המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א לקדם את האסטרונומיה והחינוך המדעי בישראל.

לדוד חיבה עמוקה לכלי נגינה, בעיקר כאלו המדירים שינה מעיני השכנים.

אורלי גנת

דר' אורלי גנת

דר' אורלי גנת היא אסטרופיזקאית עיונית במכון הטכנולוגי של קליפורניה. סיימה תואר ראשון בפיזיקה ומדעי המחשב, ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלה בנושא "ינון מחוץ לשווי משקל של מתכות במערכות קוסמולוגיות: חזיתות הולכה, קרור קרינתי וגלי הלם מהירים" ביצעה בהנחיתו של פרופ' עמיאל שטרנברג. דר' גנת היא עמיתת המילגה ע"ש אינשטיין במכון הטכנולוגי של קליפורניה. כיום, דר' גנת חוקרת את מבנה הינון וההתפתחות של ענני גז ומבנים קוסמולוגיים מחוץ לשווי משקל. לעבודה זו יש חשיבות בפרושן של תצפיות ספקטרליות של גלקסיות, היווצרות גלקסיות, סופרנובות, גרעיני גלקסיות פעילות וענני גז ביקום.

אורלי תורמת מזמנה לפעילויות המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א החל משנת 2004.

ערן אופק

דר' ערן אופק

דר' ערן אופק, סיים תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "יישומים קוסמולוגים של עדשות כבידה" ביצע בהנחיתו של פרופ' דן מעוז. כיום דר' אופק הוא פוסט-דוקטורט בכיר במכון הטכנולוגי של קליפורניה. תחומי העניין העיקרים שלו באסטרופיזיקה ניסיונית הם: תופעות אסטרופיזיקליות חולפות, ועדשות כבידה. דר' אופק עושה שימוש בעדשות כבידה על מנת לאמוד: את קצב גידול המסה של גלקסיות עם ההיסטוריה של היקום, את התפלגות המסה בצבירי גלקסיות, ואת ההתפתחות של חורים שחורים מאסיביים כתלות בהיסטוריה היקומית. עבודתו על תופעות חולפות מתרכזת בהתפרצויות מיסתוריות בתחום קרינת הרדיו, בסוגים נדירים של "פיצוצים" אסטרופיזקליים ובמתפרצי קרינת-גמא רכים ונשנים.

בצעירותו היה חובב אסטרונומיה, מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים מ 1986 ועד 1999, ופעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה בה כיהן כמזכיר האגודה בפועל (1988 עד 1989), סגן יושב ראש האגודה (1994 עד 1995) ויחד עם דר' אוהד שמר ועופר גבזו הקים את חטיבת הכוכבים המשתנים של האגודה ב 1987.

ב 1999,יחד עם דר' אבישי גל-ים, הקים את המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א, ואחד מיוזמי הקמת האסטרופדיה (2004).

אסף ברוולד

חובב אסטרונומיה ומנהל פורום האסטרונומיה של נענע. היה מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים משנת ... ועד שנת .... בנוסף היה פעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה ועסק בצפייה ומדידת עוצמת האור של כוכבים משתנים. אסף בילה לילות רבים בתור תצפיתן במצפה הכוכבים ע"ש וויז, שם גם גילה מספר אסטרואידים. בנוסף להיותו אחד מחובבי האסטרונומיה הבולטים בישראל, אסף מקדיש חלק נכבד מזמנו בפעילות התנדבותית למען קידום האסטרונומיה בישראל. אחת מיוזמותיו היא קיום תצפיות רחוב לעוברים והשבים ומתן אפשרות לקהל הרחב להנות ממראות השמיים. כן, אסף תרם רבות למועדון האסטרונומי, ממרצו והידע שלו, בארגון פעילויות ותצפיות רבות משתתפים.

אמיר אברמוביץ'

דר' אמיר אברמוביץ' הינו רופא במחלקה ל... בבית החולים רמב"ם בחיפה. אמיר הינו חובב אסטרונומיה ותיק...

מיכאל קרויטר

צייד ליקויי חמה מפולפל

עמר ברומברג

עמר ברומברג

עמר ברומברג סיים תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום עובד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזקה בהנחייתו של פרופ' עמיר לוינסון. עומר חוקר באופן עיוני יצירת סילונים אסטרופיזקליים בגלקסיות פעילות וכן הלמים מתווכי קרינה.

עומר השתתף בארגון הארועים רבי המשתתפים של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

חן גפני

עופר ירון

עפר ירון

עופר ירון סיים תואר ראשון ושני בגאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א. כיום עופר שוקד על עבודת הדוקטורט שלו בהנחיית פרופ' עתי קובץ' באוניברסיטת ת"א. במסגרת התואר השני שלו עופר עסק במחקר עיוני של "מחזור החיים" של נובות. עבודת הדוקטורט שלו מתמקדת במידול והתפתחות של כוכבים באמצעות קוד נומרי יעיל ומהיר. לעבודה זו ת]קיד מרכזי במידול של חייהם ומותם של כוכבים בסביבות צפופות כגון צבירי כוכבים כדוריים.

עופר פעיל במועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א החל משנת 2004 והיה אחד הכוחות המניעים מאחורי הפקת מפות הכוכבים של המועדון האסטרונומי.

גל שריד

גל שריד

מצייר במאטלב


בני טרכטנברוט

בני טרכטנברוט

בני טרכטנברוט בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת ת"א. כיום שוקד על עבודת הדוקטורט שלו בהנחיית פרופ' חגי נצר. בני עוסק במחקר של גרעיני גלקסיות פעילות ומתמקד בדרכים לאמוד את המסה וקצב הגידול של החורים השחורים במרכזי גלקסיות פעילות, עם הקשרים להיסטוריה של היקום. בין היתר, ניכר כי חורים שחורים אלו משפיעים רבות על גידול הגלקסיות ויצירת המבנים ביקום, אולם תהליכים אלו עדיין אינם מובנים כהלכה.

משנת 2005 בני הינו פעיל בארגון והובלת המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.