הבדלים בין גרסאות בדף "קבוצות כוכבים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(החלוקה המודרנית לקבוצות כוכבים)
(היסטוריה)
 
שורה 16: שורה 16:
 
==היסטוריה==
 
==היסטוריה==
  
תרבויות רבות בעת העתיקה חילקו את השמיים לקבוצות כוכבים. רוב הקבוצות המודרניות (48 קבוצות) בחצי הכדור הצפוני מקורן בתרבות היוונית. הקבוצות בשמיים הדרומיים, קיבלו את שמן ע,י יורדי ים במאה ה-16, ובמיוחד ההולנדים פיטר קיזר (Pieter Dirkszoon Keyser) ופרדריק דה-הוטמן (Frederick de Houtman). קבוצות כוכבים נוספות הומצאו עד המאה ה-19. למעשה החלוקה המודרנית הסירה ממפות הכוכבים קבוצות כוכבים רבות.
+
תרבויות רבות בעת העתיקה חילקו את השמיים לקבוצות כוכבים. רוב הקבוצות המודרניות (48 קבוצות) בחצי הכדור הצפוני מקורן בתרבות היוונית. הקבוצות בשמיים הדרומיים, קיבלו את שמן ע"י יורדי ים במאה ה-16, ובמיוחד ההולנדים פיטר קיזר (Pieter Dirkszoon Keyser) ופרדריק דה-הוטמן (Frederick de Houtman). קבוצות כוכבים נוספות הומצאו עד המאה ה-19. למעשה החלוקה המודרנית הסירה ממפות הכוכבים קבוצות כוכבים רבות.
 
 
  
 
==קבוצות כוכבים שהוסרו מהחלוקה המודרנית==  
 
==קבוצות כוכבים שהוסרו מהחלוקה המודרנית==  

גרסה אחרונה מ־08:10, 16 באפריל 2010

קבוצות כוכבים (באנגלית: Constellations) הינה חלוקה שירורתית (מבחינה פיזיקלית) של כיפת השמיים לאזורים. בד"כ החלוקה נשענת על הדמיון האנושי ע"י יצירת אוסף של כוכבים המזכיר בעל חיים, דמות אנושית או עצם כלשהו.

צילום של קבוצת הכוכבים אוריון הצייד (Orion). כוכבי הקבוצה חוברו בקווים על מנת להבליט את מבנה הקבוצה. צילום: יוסי חורי.

כאמור, בדרך כלל, אין קשר פיזקלי בין הכוכבים או העצמים בקבוצת הכוכבים והקשר בינהם הינו הכיוון הכללי שבו הם נראים – הטלי הכוכבים על פני כיפת השמיים הדו-ממדית ממקמים אותם בסמיכות (זוויתית) זה לזה. לדוגמא: בצילום משמאל מופיעה קבוצת הכוכבים אוריון.

החלוקה המודרנית לקבוצות כוכבים

בשנת 1930 האסטרונום יוג'ין דלפורטה (Eugene Joseph Delporte) חילק את השמיים ל 88 קבוצות וקבע את הגבולות בינהם. בשנת 1934, אימץ האיגוד האסטרונומי הבין-לאומי (International Astronomical Union) חלוקה זו. כל עצם שמימי הנמצא בתחום המוגדר ע"י גבולות קבוצת הכוכבים נחשב כשייך לקבוצת הכוכבים. כמובן שכתוצאה מהתנועה העצמית של הכוכבים, כוכבים עשויים לעבור מקבוצת כוכבים אחת לאחרת.

גבולות קבוצות הכוכבים

גבולות קבוצות הכוכבים מוגדרים במקביל לקווי הרוחב והאורך השמימיים במערכת הקורדינאטות המשוונית במערכת היחוס B1875.0 (קרי ביחס לנקודת השוויון האביבית בשנה הבסליאנית 1875.0). כמובן במערכת קורדינאטות משוונית במערכת יחוס שונה (למשל J2000.0) גבולות הקבוצות אינם מקבילים לקווי האורך והרוחב השמימיים. קישור לקובץ טקסט המכיל את גבולות קבוצות הכוכבים מופיעה ב"ראו גם" בתחתית הדף.

היסטוריה

תרבויות רבות בעת העתיקה חילקו את השמיים לקבוצות כוכבים. רוב הקבוצות המודרניות (48 קבוצות) בחצי הכדור הצפוני מקורן בתרבות היוונית. הקבוצות בשמיים הדרומיים, קיבלו את שמן ע"י יורדי ים במאה ה-16, ובמיוחד ההולנדים פיטר קיזר (Pieter Dirkszoon Keyser) ופרדריק דה-הוטמן (Frederick de Houtman). קבוצות כוכבים נוספות הומצאו עד המאה ה-19. למעשה החלוקה המודרנית הסירה ממפות הכוכבים קבוצות כוכבים רבות.

קבוצות כוכבים שהוסרו מהחלוקה המודרנית

קבוצת הכוכבים הדבורה (Apis), כפי שהופיעה באטלס הכוכבים אורנוגרפיה (Uranographia) שהתפרסם בשנת 1801 ע"י האסטרונום ג'ון בודה (Johann Bode). הקבוצה הופיעה גם באטלס אורנומטריה (Uranometria) של האסטרונום ג'ון באייר (Johann Bayer) בשנת 1603. בשנת 1752, האסטרונום ניקולס לה-סייל (Nicolas Louis de La Caille) שינה את שמה של קבוצה זו לזבוב דרומי וכיום היא ידועה בשם זבוב.
קבוצת הכוכבים הנער (Antinous) כפי שהופיעה באטלס אורנוגרפיה. שם הקבוצה ניתן בשנת 132 ע"י הקיסר אדריאנוס.
קבוצת עץ האלון נוצרה ע"י האסטרונום אדמונד האלי (Edmund Halley) בשנת 1679 לכבודו של המלך צ'ארלס השני. בסמוך לקבוצה ניתן לראות את הקבוצה הספינה ארגו שפורקה ל 3 קבוצות כוכבים נפרדות.
קבוצת הכוכבים הטלסקופ של הרשל. שם הקבוצה ניתן בשנת 1781 ע"י האסטרונום אבה הל (Abbe Maximilian Hell) לכבודו של האסטרונום החשוב וויליאם הרשל. התמונה לקוחה מאטלס השמיים אורנוגרפיה של ג'ון בודה (Johann Ehlert Bode).


חלק מהקבוצות שמקורן בתרבות יון ובכתביו של פתולמאי או קבוצות מודרניות שמקורן בתרבות האירופאית (Ptolemy) "נשברו" למספר קבוצות או הוסרו מהמפות המודרניות - רשימת קבוצות הכוכבים שהוסרו מהמפות:

 • הספינה ארגו (Argo Navis) - קבוצת כוכבים עתיקה. חולקה ל 3 קבוצות (שדרית, מפרש וירכתי הספינה).
 • הנער (Antinous) - הקבוצה הומצאה בשנת 132 לספירה ע"י הקיסר הרומאי אדריאנוס (ראו תמונה משמאל). אדריאנוס קרא את הקבוצה ע"ש נער החצר החביב עליו. קבוצת הכוכבים הנ"ל נמצאת בתוך קבוצת הכוכבים נשר.
 • הדבורה (Apis) - הופיעה לראשונה באטלס הכוכבים של ג'ון באייר בשנת 1603 (ראו תמונה משמאל). הקבוצה נמצאת דרומית לקבוצת הכוכבים צלב דרומי.
 • הנחש בעל שלושת הראשיים (Cerberus) - הופיעה במפות של האסטרונום ג'ון הוויליוס כנחש בעל שלושה ראשיים שהרקולס אוחז בידו.
 • שומר הקציר (Custos Messium) - הומצאה ע"י האסטרונום הצרפתי ג'וזף דה-לה-לנדה ב 1775. הקבוצה נמצאת בתחום קבוצות הכוכבים, ג'ירף, קסיופאה וקפאוס. בחלק ממפות הכוכבים נקראה הקבוצה "מסייר" על שמו של האסטרונום הצרפתי צארלס מסייר (Charles Messier).
 • החתול (Felis) - הופיעה לראשונה במפות של האסטרונום הצרפתי ג'וזף לה-לנדה (oseph Jerome le Francais de La Lande) בשנת 1805. הקבוצה מכילה כוכבים מהקבוצות: משאבת אויר ונחש מים (ראו מפמ משמאל).
 • תהילת פרדריק (Frederici Honores) - הקבוצה הומצאה ע"י האסטרונום הגרמני ג'ון בודה (Johann Ehlert Bode) בשנת 1787 לזכרו של פרדריק הגדול הרוסי
 • ספינת האוויר (Globus Aerostaticus) - גם היא נוצרה ע"י ג'וזף דה-לה-לנדה ב 1798 על מנת לחגוג את המצאת הבלון הפורח באמצעות אויר חם. הקבוצה ממוקמת באזור קבוצות הכוכבים גדי ומיקרוסקופ.
 • הלוג (Lochium Funis) - נוצרה ע"י ג'ון בודה באזור קבוצת הכוכבים הספינה ארגו.
 • מחולל החשמל (Machina Electrica) - נוצרה ע"י ג'ון בודה בשנת 1800 על מנת לחגוג את בניתו של מחולל החשמל הראשון. הקבוצה נמצאת דרומית לקבוצת לויתן.
 • חנית הספינה (Malus) - חלק מקבוצת הספינה ארגו. כוכבי הקבוצה הפכו לקבוצת מצפן.
 • ההר (Mons Maenalus) - נוצרה ע"י האסטרונום ג'ון הוויליוס. כוכבי קבוצת הכוכבים הנ"ל נמצאים דרומית לקבוצת הכוכבים רועה הדובים.
 • זבוב צפוני (Musca Borealis) - קבוצת כוכבים הנמצאת מצפון לקבוצת טלה. ככל הנראה הומצאה בתחילת המאה ה-17.
 • ינשוף (Noctua) - כוכבי הקבוצה נמצאים ליד הזנב של נחש המים. מקור הקבוצה אינו ידוע.
 • בית הדפוס (Officina Typographica) - נוצרה ע"י ג'ון בודה על מנת לחגוג את המצאת בית הדפוס.
 • פלמינגו (Phoenicopterus) - שם חלופי לקבוצת הכוכבים עגור. הקבוצה עגור הומצאה ע"י האסטרונום ג'ון באייר.
 • הנבל של ג'ורג' (Psalterium Georgii) - הקבוצה ממוקמת בשטחה של הנהר ארידנוס. הומצאה בשנת 1781 ע"י האסטרונום האוסטרי הבה-הל (Abbe Maximillian Hell) לכבודו של מלך אנגליה ג'ורג' השני.
 • קואדראנט (Quadrans Muralis) - נוצרה ע"י ג'וזף דה-לה-לנדה בשנת 1795. הקבוצה קרויה ע"ש מכשיר מדידה אסטרונומי. הקבוצה ממוקמת באזור צפון קבוצת הכוכבים רועה הדובים וליד הזנב של הדובה הגדולה. הרדיאנט של מטר המטאורים קואדראנטידים נמצא בתחומה של קבוצה זו ועל שמה הוא קרוי.
 • נהר הטיגריס (River Tigris) - נוצרה על ידי האסטרונום הגרמי יעקב ברטש (Jakob Bartsch) והיא נמצאת בצונה של קבוצת הכוכבים נושא הנחש.
 • האלון של צ'ארלס (Robur Carolinum) - קבוצת עץ האלון נוצרה ע"י האסטרונום אדמונד האלי (Edmund Halley) בשנת 1679 לכבודו של המלך צ'ארלס השני. בסמוך לקבוצה ניתן לראות את הקבוצה הספינה ארגו שפורקה ל 3 קבוצות כוכבים נפרדות.
 • השרביט של ברנדנבורג (Sceptrum Brandenburgicum) - נוצרה ע"י האסטרונום הפרוסי גודפריד קירש (Gottfried Kirsch) בשנת 1688 באזור קבוצות הכוכבים הנהר ארידנוס וארנבת. הקבוצה נועדה לכבד את שושלת ברנדנבורג.
 • יד הצדק (Sceptrum et Manus Iustitiae) - נוצרה ע"י האסטרונום הצרפתי אוגוסטין רויאר (Augustin Royer) בשנת 1679. הקבוצה נקרה לכבוד של המלך הצרפתי לואי ה-14. רוב הקבוצה מצויה בתחום קבוצת הכוכבים לטאה.
 • שעון השמש (Solarium) - נוצרה בתחילת המאה ה-19 באזור קבוצות הכוכבים: הורלוגין, נחש מיים קטן ודג החרב.
 • אייל הצפון (Tarandus vel Rangifer) - נוצרה ע"י האסטרונום הצרפתי פייר מונייר (Pierre Charles Le Monnier). נמצאת באזור הקבוצות קפאוס וג'ירף ובסמוך לקבוצה שומר הקציר שגם היא נעלמה מהחלוקה המודרנית.
 • השור של פוניטובסקי (Taurus Poniatovii) - נוצרה בשנת 1777 ע"י אבה פוצובוט (Abbe Poczobut) לכבודו של מלך פולין. הקבוצה ממוקמת בשטחן של הקבוצות נושא הנחש ונשר.
 • הטלסקופ של הרשל (Telescopium Herschelii) - שם הקבוצה ניתן בשנת 1781 ע"י האסטרונום אבה הל (Abbe Maximilian Hell) לכבודו של האסטרונום החשוב וויליאם הרשל (ראו תמונה משמאל).
 • צב (Testudo) - מצויה בקרבת הזנב של קבוצת הכוכבים לויתן. מקורה אינו ידוע וככל הנראה נוצרה במאה ה-18.
 • משולש קטן (Triangulum Minor) - נוצרה ע"י ג'ון הוויליוס מכוכבים דרומית לקבוצת הכוכבים משולש.
 • הציפור הבודדת (Turdus Solitarius) - נוצרה בשנת 1776 ע"י פייר מונייר. הקבוצה מוקמה דרומית לקבות מאזניים באזור הזנב של קבות נחש מים.
 • החרק (Vespa) - נוצרה ע"י יעקב ברטש במאה ה-17 צפונית לקבוצת הכוכבים טלה. מאוחר יותר נקרא הקבוצה גם זבוב צפוני או דבורה.

התמונות משמאל מראות מפות עתיקות של קבוצות הכוכבים: הדבורה, הנער, עץ האלון, והטלסקופ של הרשל.

קבוצות כוכבים בתרבויות אחרות

החלוקה לקבוצות כוכבים שהיתה נהוגה בתרבות שונות היתה לעיתים שונה מאש מהחלוקה האירופאית. לדוגמא החלוקה הסינית העתיקה מבוססת על חלוקה לשלושה אזורים המחלקים את השמיים באופן גס מצפון לדרום. על גבי המילקה לסינים היו 28 קבוצות כוכבים.

רשימת קבוצות הכוכבים המודרניות

בטבלה הבאה מופיעות, בסדר אלפאבתי לטיני, 88 קבוצות הכוכבים הנהוגות כיום, שמן העברי, הלטיני, האנגלי, הקיצור האסטרונומי של שם קבוצת הכוכבים , שטח הקבוצה במעלות רבועות, תאריך מקורב שבו הקבוצה צוהרת (עוברת במצהר) בשעה 21:00 (שעון חורף מקומי) כפי שנראה לצופה מישראל, והנטייה (קו הרוחב השמיימי של הקבוצה). לקבלת שטח קבוצת הכוכבים כשבר של שטח כיפת השמיים יש לחלק את שטח הקבוצה בשטח כיפת השמיים 41252.96 מעלות רבועות.

קבוצת הכוכבים בעלת השטח הקטן ביותר הינה צלב דרומי ואילו בעלות השטח הגדול ביותר הינן נחש מים, בתולה, דובה גדולה, לוויתן, הרקולס וכו'.

מישראל, כאשר הנטייה (קו הרוחב השמיימי) קטנה מ +32 אזי קבוצת הכוכבים חוצה את המצהר מדרום לזניט ואילו כאשר הנטייה גדולה מ +32 אזי הקבוצה חוצה את הזניט מצפון לזניט.רשימת קבוצות הכוכבים
שם הקבוצה (עברית) שם הקבוצה (לטינית) שם הקבוצה (קיצור תקני) שם הקבוצה (אנגלית) שטח הקבוצה (מעלות רבועות) תאריך צהירה בשעה 21 מישראל נטייה ממוצעת
אנדרומדה Andromeda

And

Andromeda

722

נובמבר +40
משאבת אויר Antlia

Ant

The Air Pump

239

אפריל -35
ציפור גן עדן Apus

Aps

The Bird of Paradise

206

יולי -75
דלי

Aquarius

Aqr

Water Carrier

980

אוקטובר -10
נשר

Aquila

Aql

The Eagle

652

ספטמבר +5
מזבח

Ara

Ara

The Altar

237

יולי -54
טלה Aries

Ari

The Ram

441

דצמבר +20
עגלון Auriga

Aur

The Charioteer

652

פברואר +40
רועה דובים Bootes

Boo

The Herdsman

907

יוני +30
מגלף Caelum

Cae

The Chisel

125

ינואר -38
ג'ירף Camelopardalis

Cam

The Giraffe

757

פברואר +70
סרטן Cancer

Cnc

The Crab

506

מרץ +20
כלבי ציד Canes Venatici

CVn

Hunting Dogs

465

מאי +40
כלב גדול Canis Major

CMa

The Greater Dog

380

פברואר -20
כלב קטן Canis Minor

CMi

The Lesser Dog

182

מרץ +5
גדי Capricornus

Cap

The Goat-Fish

414

ספטמבר -18
שדרית Carina

Car

The Keel

494

מרץ -60
קסיופאה Cassiopeia

Cas

Cassiopeia

598

נובמבר +60
קנטאורוס Centaurus

Cen

The Centaur

1060

מאי -47
קפאוס Cepheus

Cep

Cepheus

588

אוקטובר +72
לוויתן Cetus

Cet

The Whale

1231

דצמבר -11
זיקית Chamaeleon

Cha

Chamaeleon

132

אפריל -80
מחוגה Circinus

Cir

The Drafting Compass

93

יוני -63
יונה Columba

Col

The Dove

270

פברואר -35
שערות שולמית Coma Berenices

Com

Berenice’s Hair

386

יולי +23
כתר דרומי Corona Australis

CrA

Southern Crown

128

אוגוסט -40
כתר צפוני Corona Borealis

CrB

The Northern Crown

179

מאי +33
עורב Corvus

Crv

The Crow

184

מאי -18
גביע Crater

Crt

The Goblet

282

אפריל -15
צלב דרומי Crux

Cru

Southern Cross

68

מאי -60
ברבור Cygnus

Cyg

The Swan

804

ספטמבר +44
דולפין Delphinus

Del

The Dolphin

189

ספטמבר +12
דג זהב Dorado

Dor

The Goldfish

179

ינואר -62
דרקון Draco

Dra

The Dragon

1083

יולי +62
סייח

Equuleus

Equ

The Little Horse

72

ספטמבר +8
נהר ארידנוס Eridanus

Eri

The River

1138

דצמבר -20
תנור

Fornax

For

The Furnace

398

דצמבר -30
תאומים Gemini

Gem

The Twins

514

פברואר +24
עגור Grus

Gru

The Crane

366

אוקטובר -46
הרקולס Hercules

Her

Hercules

1225

יולי +30
מטוטלת Horologium

Hor

The Pendulum Clock

249

דצמבר -53
נחש מים Hydra

Hya

The Water Serpent

1303

אפריל -12
נחש מים קטן Hydrus

Hyi

The Lesser Water Snake

243

דצמבר -71
אינדיאני Indus

Ind

The Indian

294

ספטמבר -58
לטאה Lacerta

Lac

The Lizard

201

אוקטובר +45
אריה

Leo

Leo

The Lion

947

אפריל +18
אריה קטן Leo Minor

LMi

The Lesser Lion

232

אפריל +33
ארנבת Lepus

Lep

The Hare

290

פברואר -18
מאזניים Libra

Lib

The Scales

538

יוני -15
זאב Lupus

Lup

The Wolf

334

יוני -42
חתול יער Lynx

Lyn

Lynx

545

מרץ +47
נבל

Lyra

Lyr

The Lyre

286

אוגוסט +37
הר שולחן Mensa

Men

The Table Mountain

153

ינואר -77
מיקרוסקופ

Microscopium

Mic

The Microscope

210

ספטמבר -36
חד-קרן

Monoceros

Mon

The Unicorn

482

פברואר -3
זבוב

Musca

Mus

The Fly

138

מאי -70
הזווית הישרה Norma

Nor

The Level

165

יולי -52
אוקטנט Octans

Oct

The Octant

291

אוקטובר -83
נושא הנחש Ophiuchus

Oph

Serpent Holder

948

יולי -4
אוריון Orion

Ori

The Hunter

594

ינואר +4
טווס

Pavo

Pav

The Peacock

378

ספטמבר -64
פגסוס Pegasus

Peg

The Winged Horse

1121

אוקטובר +20
פרסאוס Perseus

Per

Perseus

615

דצמבר +44
עוף החול Phoenix

Phe

The Phoenix

469

נובמבר -47
כן הצייר Pictor

Pic

The Painter’s Easel

247

פברואר -52
דגים Pisces

Psc

The Fish

889

נובמבר +12
דג דרומי Piscis Austrinus

PsA

The Southern Fish

245

אוקטובר -30
ירכתי הספינה

Puppis

Pup

The Stern

673

מרץ -31
מצפן Pyxis

Pyx

The Compass

221

מרץ -28
רשת Reticulum

Ret

The Reticle

114

ינואר -60
חץ Sagitta

Sge

The Arrow

80

ספטמבר +19
קשת Sagittarius

Sgr

The Archer

867

אוגוסט -25
עקרב Scorpius

Sco

The Scorpion

497

יולי -30
פסל Sculptor

Scl

The Sculptor

475

נובמבר -31
מגן Scutum

Sct

The Shield

109

אוגוסט -10
נחש

Serpens

Ser

The serpent

637

יולי +0
סקסטנט Sextans

Sex

The Sextant

314

אפריל -3
שור Taurus

Tau

The Bull

797

ינואר +17
טלסקופ – קבוצת כוכבים Telescopium

Tel

The Telescope

252

אוגוסט -50
משולש Triangulum

Tri

The Triangle

132

דצמבר +31
משולש דרומי Triangulum Australe

TrA

Southern Triangle

110

יולי -65
טוקאן Tucana

Tuc

The Toucan

295

נובמבר -63
דובה גדולה Ursa Major

UMa

The Great Bear

1280

אפריל +53
דובה קטנה Ursa Minor

Umi

The Lesser Bear

256

יוני +82
מפרש Vela

Vel

The Sails

500

מרץ -47
בתולה Virgo

Vir

The Virgin

1294

מאי +0
דג מעופף Volans

Vol

The Flying Fish

141

מרץ -70
שועלון Vulpecula

Vul

The Fox

278

ספטמבר +24

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים


ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק