קונקמ

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצלמת הקונקמ על גג מצפה הכוכבים ע"ש וויז. ברקע כיפת הטלסקופ בן המטר במצפה.

פרויקט הקונקמ (באנגלית: The CONCAM Project) הינו מערך של מצלמות המחוברות לעדשת עין דג המצלמות את כל כיפת השמיים בקצב של תמונה כל מספר דקות. קיימות מספר מצלמות CONCAM הפזורות במספר מצפים ברחבי העולם. המצלמות תוחזקו במסגרת פרויקט: שמי הלילה בשידור חי (באנגלית: The Night Sky Live).

משמאל – צילום של מצלמת ה CONCAM במצפה הכוכבים ע"ש וויז, על רקע כיפת המצפה.

מצלמות ה-CONCAM משמשות לפרויקטים חינוכיים וגם לפרויקטים מדעיים כגון חיפוש של הקרינה בתחום האור הנראה המגיעה ממתפרצי קרינת גמא בהירים במיוחד.


סרטון של שמי הלילה במשך לילה שלם כפי שצולם ע"י מצלמת הקונקמ במצפה הכוכבים ע"ש וייז. התמונה מוצגת בתשליל (נגטיב) כך שעצמים בהירים הם שחורים. הכתם השחור משמאל למעלה הינו זיהום אור מהעיירה מצפה רמון. ניתן להבחין בשביל החלב חוצה את השמיים.


הסרטון הבא (יש להמתין מספר שניות לטעינה) מראה את כיפת השמיים במשך לילה שלם כפי שצולמה באמצעות מצלמת פרויקט ה-CONCAM במצפה הכוכבים ע"ש וייז ליד מצפה רמון.

הפס השחור (תמונת "נגטיב" ועל כן מקורות האור שחורים) החוצה את השמיים הינו מישור גלקסית שביל החלב. מאחר ואנו נמצאים בתוך הגלקסיה שצורתה דיסקה, כאשר אנו מתבוננים לכיוון מישור הגלקסיה אנו רואים פס אור שמקורו בסה"כ האור של כוכבים חיוורים הנמצאים בכיוון זה וכן בפיזור אור נוסף ע"י ענני גז ואבק המצויים בכיוון זה. האזורים הלבנים (חשוכים יותר) בשביל החלב הינם ענני אבק המסתירים את אור הכוכבים.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק