הבדלים בין גרסאות בדף "קרינת גוף שחור"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(ראו גם)
שורה 44: שורה 44:
  
 
==ראו גם==
 
==ראו גם==
1) [[קרינת הקרע הקוסמית]]
+
1) [[קרינת הרקע הקוסמית]]
  
 
2) [[לחץ קרינה ]]
 
2) [[לחץ קרינה ]]

גרסה מ־10:16, 10 בדצמבר 2008

latexמחכה

גוף שחור (Black body), על פי הגדרה, הינו גוף שבולע (בניגוד למחזיר) את כל הקרינה הנופלת עליו. הגדרה זו אין משמעותה שגוף שחור איננו פולט קרינה, אלא שהוא איננו מחזיר קרינה הנופלת עליו. מאחר וגוף כזה מתחמם כתוצאה מהקרינה הנופלת עליו הוא מתחיל לקרון קרינה אלקטרומגנטית שעוצמתה, ליחידת שטח מהגוף (כתלות באורך הגל), תלויה רק בפרמטר אחד והוא טמפרטורת הגוף השחור. קרינה שיש לה את המאפיינים הנ"ל נקראת קרינת גוף שחור.

בטבע, כוכבים בד"כ פולטים קרינה שהיא בקרוב קרינת גוף שחור. הסיבה לכך היא שכמות הקרינה המוחזרת מהכוכב קטנה מאד ביחס לכמות הקרינה המיוצרת ע"י הריאקציות התרמו-גרעיניות בליבת הכוכב. בפועל קיימים הבדלים בין קרינת גוף שחור והקרינה המגיעה מכוכבים מאחר והגז בפוטוספרה של הכוכב בולע קרינה באורכי גל מסוימים ועל כן מופיעים קווי בליעה באורכי גל מסוימים (אורכי גל שבהם חלק מהקרינה נבלעת).

קרינת גוף שחור (האיור הוכן באמצעות תוכנת MATLAB )


בגרף משמאל ניתן לראות בכחול ספקטרום (עוצמת הקרינה כתלות באורך גל) של כוכב דמוי שמש. הקו האדום מייצג קרינת גוף שחור בטמפרטורה של 6000 קלווין. הספקטרום של הכוכב מראה קווי בליעה רבים הנוצרים באטמוספרה שלו והוא מתואר רק בקרוב גס ע"י קרינת גוף שחור.


המשוואה המתארת את קרינת גוף שחור

המונח גוף שחור הוכנס לשימוש ע"י הפיזיקאי גוסטב קירכהוף (Gustav Kirchhoff) בשנת 1862. במשך זמן רב, ההסבר הפיזיקלי לצורת העקומה והתלות שלה בטמפרטורה לא היה ידוע. רק בשנת 1900, היסודות לפיתרון החידה הונחו ע"י הפיזיקאי מקס פלאנק (Max Planck), שעל שמו קרוי גם קבוע פלאנק. ההסבר לתופעת קרינת הגוף השחור נעוץ במכניקת הקוונטים. עקומת הקרינה של גוף שחור ניתנת לתיאור מתמטי ע"י הביטוי משמאלץ


כאשר I הינה פליטת הקרינה מגוף שחור כתלות באורך גל ביחידות של ארג לשנייה לס"מ רבוע לאנגסטרם, T הינה טמפרטורת הגוף השחור, h הינו קבוע פלאנק, c הינה מהירות האור, kB קבוע בולצמן, lambda אורך הגל. מנוסחא זו ניתן לגזור מספר קשרים חשובים שמקיימת קרינת גוף שחור:

חוק בטפן בולצמן
קבןע סטפן בולצמן
חוק ווין


חוק סטפן-בולצמן (Stefan Boltzmann law) - סה"כ האנרגיה, E, של גוף שחור מתכונתי לטמפרטורה שלו בחזקה רביעית (ראו משוואה משמאל) כאשר sigma נקרא קבוע סטפן-בולצמן.


חוק ווין (Wein law) – אורך הגל שבו קרינת הגוף השחור הינה מירבית, נמצאת ביחס הפוך לטמפרטורה:

כאשר T הטמפרטורה בקלווין ו lambda max אורך הגל של שיא הקרינה באנגסטרם (אנגסטרם שווה ל 10-10 מטר).

מאחר והספקטרום של הכוכבים הינו ניתן רק בקרוב ע"י עקומת גוף שחור אזי נהוג להגדיר גודל הקרוי טמפרטורה אפקטיבית (Effective temperature) של כוכב כטמפרטורה של גוף שחור שפולט את אותו שטף קרינה (מיחידת שטח).


המקור הטבעי הדומה ביותר לקרינת גוף שחור, הנו קרינת הרקע הקוסמית שהיא שריד של המפץ הגדול (למעשה זהו הקירוב הטוב ביותר לגוף שחור המוכר לנו בטבע). קרינת הרקע הקוסמית היא קרינת גוף שחור בטמפרטורה של 2.73 קלווין והיא ממלאת את כל היקום. בממוצע כל ס"מ מעוקב של היקום מכיל כ 410 פוטונים של קרינת הרקע הקוסמית! בכל שנייה חולפים כ 1013 פוטונים של קרינת הרקע הקוסמית דרך קצה האגודל שלך.


ראו גם

1) קרינת הרקע הקוסמית

2) לחץ קרינה

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים ראשיים של המאמר


ערן אופק צריך עוד לשנות כאן!!