הבדלים בין גרסאות בדף "שאלה:אילו כוכבי לכת ניתן לראות בזמן מסוים וכיצד ניתן לאתר אותם?"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(נגה)
(נגה)
שורה 114: שורה 114:
 
למעשה, נגה כה בהיר שניתן להבחין בו בעין בלתי מצוידת גם בצהרי היום.  
 
למעשה, נגה כה בהיר שניתן להבחין בו בעין בלתי מצוידת גם בצהרי היום.  
 
על כן ניתן לראות את נגה ככוכב בהיר במיוחד, בצבע לבן, בשעות הערב ואו לפנות בוקר.
 
על כן ניתן לראות את נגה ככוכב בהיר במיוחד, בצבע לבן, בשעות הערב ואו לפנות בוקר.
 +
 +
בטבלה
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/Data/Venus/Venus_MaxElon2005_2020.txt  טבלת זמני ריחוק זוויתי מרבי של נגה].
 +
 +
שימו לב: בטבלת זמני הריחוק הזוויתי המרבי של נגה מופיעים התאריכים שבהם מתרחש הריחוק המרבי, הנטייה של נגה בזמן הריחוק המרבי, זווית הריחוק המרבי (אלונגציה מרבית), בהירותו והפאזה שלו. האלונגציה הינה חיובית כאשר הגוף נמצא מזרחית לשמש, קרי ניתן לראותו בערב, ושלילית כאשר הגוף מערבית לשמש וניתן לראותו לפנות בוקר.
  
 
===מאדים===
 
===מאדים===

גרסה מ־21:51, 19 באפריל 2010

שאלה: שאלה: אילו כוכבי לכת ניתן לראות בזמן וממקום מסוים וכיצד ניתן לאתר אותם?

שם השואל: שחר גולד

תאריך: 19-04-2010

תשובה

מאחר וכוכבי הלכת מקיפים את השמש והם מצויים במרחקים קטנים יחסית (לכוכבים) מאיתנו אזי מיקומם על פני כיפת השמיים משתנה כל העת.

איתור כוכבי הלכת בשמיים הינה משימה קלה יחסית במידה ומכירים את השמיים וקבוצות הכוכבים. אך גם במידה ואינכם מכירים את השמיים היטב ניתן לאתר את כוכבי הלכת.

ראשית, במידה והינכם מעונינים להכיר את השמיים כדאי להתחיל עם מפות שמיים פשוטות. מפות כאלו ניתן למצוא במאמרים על: מפת כוכבים מסתובבת לבנייה עצמית ומפות שמיים חודשיות. מפות שמיים "מתקדמות" יותר ניתן למצוא בקישורים במאמר העוסק במפת כוכבים. לאחר שהדפסתם את המפות, צאו למקום שבו ניתן לראות כוכבים ובו זיהום האור איננו גדול מדי (כגון פרברי ערים) ונסו לאתר את קבוצות הכוכבים שאתם רואים במפות. כדאי להתחיל עם מספר כוכבים בהירים וניתן גם להעזר במאמר העוסק במציאת כוכב הצפון.

כוכבי הלכת תמיד מצויים בסמוך למילקה - המילקה הינו המישור שעליו כוכבי הלכת מקיפים את השמש ועבור צופה מכדור הארץ המילקה הינו מעגל גדול הסובב אותנו. המילקה מסומן על מפות הכוכבים. מאחר וקיימות 13 קבוצות כוכבים שגבולותיהן חוצות את המילקה, אזי כוכבי הלכת יכולים להיות רק בתחומי 13 הקבוצות הנ"ל. כך שאם אתם מאתרים כןוכב שאיננו מופיע במפה והוא מצוי בסמוך למילקה אזי איתרם כוכב לכת. עוד נציין כי גם הירח והשמש נמצאים בסמיכות למילקה.

לעיתים ניתן לעשות שימוש בירח לאיתור כוכבי הלכת. הדבר אפשרי כאשר הירח (בערך פעם בחודש) חולף בסמוך לכוכבח הלכת - ניתן להתעדכן במעברים כאלו בטבלת המעברים של כוכבי הלכת בסמוך לירח (ראו גם התכסויות כוכבים בירח).

רמז נוסף שבו ניתן לעשות שימוש הינו שכאשר מתבוננים על כוכב לכת אתם תראו כי אורו איננו מנצנץ כמו אורם של יתר הכוכבים. תופעת הניצנוץ קשורה לשבירת אור והתאבכות אור באטמוספרה של כדור הארץ (ראו ראות אסטרונומית). בנוסף חלק מכוכבי הלכת הינם בהירים יותר מכל הכוכבין האחרים בשמיים.

באלמנך היומי באתר המועדון האסטרונומי תוכלו למצוא טבלה ובה מופיעים פרטים על מיקום כוכבי הלכת.

הנתון הראשון שעליו מומלץ להתסתכל הינו הריחוק הזוויתי מהשמש (הקרוי אלונגציה Elongation). ניתן לראות כוכב לכת רק עם הוא במרחק זוויתי גדול מהשמש (ראו להלן). הפרט השני שעליו כדאי להסתכל הינו קבוצת הכוכבים שבו מצוי כוכב הלכת וזמני הזריחה והשקיעה שלו.

שמות קבוצות הכוכבים מקודדות בקוד בן 3 אותיות (הקודים של כל הקבוצות מופיעים במאמר על קבוצות כוכבים) ובטבלה הבאה מופיעים הקודים של 13 קבוצות הכוכבים שבהם יכולים להיות כוכבי הלכת. כמו כן מופיעים בטבלה הזמנים שבהם כל אחת מקבוצות הכוכבים הנ"ל נראית בסמוך למצהר (הקו שעובר מהדרום דרך הזניט לצפון וחוצה את השמיים למזרח ומערב) בשעה 21:00 (זמן מקומי מישראל, או 22:00 במקרה של שעון קיץ).

סימון 13 קבוצות הכוכבים שחותכות את המילקה
קוד שם תאריך בשה הקבוצה במצהר בשעה 21:00 זמן מקומי
Psc דגים 10-11
Ari טלה 10-12
Tau שור 10-01
Gem תאומים 20-02
Cnc סרטן 15-03
Leo אריה 15-04
Vir בתולה 20-05
Lib מאזניים 20-06
Sco עקרב 15-07
Oph נושא נחש 15-07
Sgr קשת 10-08
Cap גדי 15-09
Aqr דלי 10-10


בסיעיפים הבאים תוכלו למצוא "טיפים" לזיהוי כוכבי לכת מסוימים:


כוכב חמה

בשל קרבתו של כוכב חמה לשמש ובשל העובדה כי מסלולו סביב השמש פנימי לזה של כדור הארץ, הוא נמצא תמיד בקרבה זוויתית לשמש, כך שמרחקו הזוויתי מהשמש איננו עולה לעולם על 28 מעלות. מפאת אקסצנטריות המסלול של כוכב חמה, מרחקו הזוויתי המירבי מהשמש משתנה בין 18 מעלות ל 28 מעלות.

כוכב חמה הינו כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש והוא מקיף את השמש במסלול פנימי לזה של כדור הארץ. על כן כוכב חמה תמיד נראה בסמיכות זוויתית לשמש ומרחקו הזוויתי מהשמש איננו עולה לעולם על 28 מעלות. כפי שנראה באיור, מפאת אקסצנטריות המסלול של כוכב חמה, מרחקו הזוויתי המירבי מהשמש משתנה בין 18 מעלות ל 28 מעלות. מפאת מרחקו הזוויתי הקטן מהשמש כוכב חמה הינו קשה יחסית לצפייה.

ניתן לצפות בכוכב חמה בשעות הערב או הבוקר כאשר הוא נמצא בריחוק זוויתי מירבי מהשמש. מפאת הגיאומטריה של מסלול כוכב חמה סביב השמש ונטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ סביב צירו ישנן, במהלך השנה, תקופות בהן ניתן לצפות בכוכב חמה ביתר קלות. בחצי הכדור הצפוני של כדור הארץ נוח לצפות בכוכב חמה ככוכב ערב כאשר הוא מגיע לריחוק זוויתי מירבי בתקופת האביב ואילו ככוכב בוקר כאשר הוא מגיע לריחוק זוויתי מירבי בתקופת הסתיו.

לכוכב חמה מופעים (פאזות) בדומה למופעי הירח ומפאת תנועתו המהירה סביב השמש מופעיו משתנים יחסית במהירות (מספר שבועות). קוטרו הזוויתי של כוכב חמה, עבור צופה מכדור הארץ, משתנה בין 5 ל 13 שניות קשת, ובהירותו הנראית בזמן הריחוק הזוויתי המירבי היא בסביבות 0.

בקישור הבא תוכלו למצוא טבלה ובה הזמנים שבהם כוכב חמה מצוי במרחק זוויתי מרבי מהשמש:

שימו לב: בטבלת זמני הריחוק הזוויתי המרבי של כוכב חמה מופיעים התאריכים שבהם מתרחש הריחוק המרבי, הנטייה של כוכב חמה בזמן הריחוק המרבי, זווית הריחוק המרבי (אלונגציה מרבית), בהירותו והפאזה שלו. האלונגציה הינה חיובית כאשר הגוף נמצא מזרחית לשמש, קרי ניתן לראותו בערב, ושלילית כאשר הגוף מערבית לשמש וניתן לראותו לפנות בוקר.

נגה

בדומה לכוכב חמה הוא מקיף את השמש במסלול פנימי לזה של כדור הארץ ומרחקו הזוויתי מהשמש איננו עולה על 46 מעלות. קרבתו של נגה לכדור הארץ ולשמש גורמת לו להיות מגרמי השמים הבהירים ביותר לאחר השמש והירח, עם ערכי בהירות של -3.8 עד 4.6-. כאשר נגה רחוק יחסית מהשמש הוא קל מאד לצפייה מפאת בהירותו הגבוהה. כאשר נמצאים באתר חשוך ניתן להבחין בכך שאורו של נגה גורם להטלת צל. למעשה, נגה כה בהיר שניתן להבחין בו בעין בלתי מצוידת גם בצהרי היום. על כן ניתן לראות את נגה ככוכב בהיר במיוחד, בצבע לבן, בשעות הערב ואו לפנות בוקר.

בטבלה

שימו לב: בטבלת זמני הריחוק הזוויתי המרבי של נגה מופיעים התאריכים שבהם מתרחש הריחוק המרבי, הנטייה של נגה בזמן הריחוק המרבי, זווית הריחוק המרבי (אלונגציה מרבית), בהירותו והפאזה שלו. האלונגציה הינה חיובית כאשר הגוף נמצא מזרחית לשמש, קרי ניתן לראותו בערב, ושלילית כאשר הגוף מערבית לשמש וניתן לראותו לפנות בוקר.

מאדים

צדק

שבתאי

אורנוס

נפטון

ראו גם


מחברים


ערן אופק