הבדלים בין גרסאות בדף "שאלה:אילו כוכבי לכת ניתן לראות בזמן מסוים וכיצד ניתן לאתר אותם?"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 6: שורה 6:
  
 
==תשובה==
 
==תשובה==
 +
 +
מאחר ו[[כוכב לכת|כוכבי הלכת]] מקיפים את [[השמש]] והם מצויים במרחקים קטנים יחסית (ל[[כוכב|כוכבים]]) מאיתנו אזי מיקומם על פני [[כיפת השמיים]] משתנה כל העת.
 +
 +
איתור כוכבי הלכת בשמיים הינה משימה קלה יחסית במידה ומכירים את השמיים ו[[קבוצות כוכבים|קבוצות הכוכבים]]. אך גם במידה ואינכם מכירים את השמיים היטב ניתן לאתר את כוכבי הלכת.
 +
 +
ראשית, במידה והינכם מעונינים להכיר את השמיים כדאי להתחיל עם [[מפת שמיים|מפות שמיים]] פשוטות. מפות כאלו ניתן למצוא במאמרים על: [[מפת כוכבים מסתובבת|מפת כוכבים מסתובבת לבנייה עצמית]] ו[[מפת שמיים חודשית|מפות שמיים חודשיות]]. מפות שמיים "מתקדמות" יותר ניתן למצוא בקישורים במאמר העוסק ב[[מפת כוכבים]]. לאחר שהדפסתם את המפות, צאו למקום שבו ניתן לראות כוכבים ובו [[זיהום אור|זיהום האור]] איננו גדול מדי (כגון פרברי ערים) ונסו לאתר את קבוצות הכוכבים שאתם רואים במפות. כדאי להתחיל עם מספר כוכבים [[בהירות|בהירים]] וניתן גם להעזר במאמר העוסק ב[[כוכב הצפון|מציאת כוכב הצפון]].
 +
 +
כוכבי הלכת תמיד מצויים בסמוך ל[[מילקה]] - המילקה הינו המישור שעליו כוכבי הלכת מקיפים את השמש ועבור צופה מכדור הארץ המילקה הינו [[טריגונומטריה כדורית|מעגל גדול]] הסובב אותנו. המילקה מסומן על מפות הכוכבים. מאחר וקיימות 13 קבוצות כוכבים שגבולותיהן חוצות את המילקה, אזי כוכבי הלכת יכולים להיות רק בתחומי 13 הקבותות הנ"ל. כך שאם אתם מאתרים כןוכב שאיננו מופיע במפה והוא מצוי בסמוך למילקה אזי איתרם כוכב לכת.
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
 +
===אילו כוכבי לכת ניתן לראות כרגע?===
 +
 +
  
  

גרסה מ־19:50, 19 באפריל 2010

שאלה: שאלה: אילו כוכבי לכת ניתן לראות בזמן וממקום מסוים וכיצד ניתן לאתר אותם?

שם השואל: שחר גולד

תאריך: 19-04-2010

תשובה

מאחר וכוכבי הלכת מקיפים את השמש והם מצויים במרחקים קטנים יחסית (לכוכבים) מאיתנו אזי מיקומם על פני כיפת השמיים משתנה כל העת.

איתור כוכבי הלכת בשמיים הינה משימה קלה יחסית במידה ומכירים את השמיים וקבוצות הכוכבים. אך גם במידה ואינכם מכירים את השמיים היטב ניתן לאתר את כוכבי הלכת.

ראשית, במידה והינכם מעונינים להכיר את השמיים כדאי להתחיל עם מפות שמיים פשוטות. מפות כאלו ניתן למצוא במאמרים על: מפת כוכבים מסתובבת לבנייה עצמית ומפות שמיים חודשיות. מפות שמיים "מתקדמות" יותר ניתן למצוא בקישורים במאמר העוסק במפת כוכבים. לאחר שהדפסתם את המפות, צאו למקום שבו ניתן לראות כוכבים ובו זיהום האור איננו גדול מדי (כגון פרברי ערים) ונסו לאתר את קבוצות הכוכבים שאתם רואים במפות. כדאי להתחיל עם מספר כוכבים בהירים וניתן גם להעזר במאמר העוסק במציאת כוכב הצפון.

כוכבי הלכת תמיד מצויים בסמוך למילקה - המילקה הינו המישור שעליו כוכבי הלכת מקיפים את השמש ועבור צופה מכדור הארץ המילקה הינו מעגל גדול הסובב אותנו. המילקה מסומן על מפות הכוכבים. מאחר וקיימות 13 קבוצות כוכבים שגבולותיהן חוצות את המילקה, אזי כוכבי הלכת יכולים להיות רק בתחומי 13 הקבותות הנ"ל. כך שאם אתם מאתרים כןוכב שאיננו מופיע במפה והוא מצוי בסמוך למילקה אזי איתרם כוכב לכת.

אילו כוכבי לכת ניתן לראות כרגע?

ראו גם


מחברים


ערן אופק