שאלה:האם לכוכב חמה ונגה יש ירחים?

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאלה: האם לכוכבי הלכת כוכב חמה ונגה יש ירחים?

שם השואל: אסתי

תאריך: 18-04-2010

תשובה

לכוכבי הלכת כוכב חמה ונגה לא ידועים ירחים.

כוכב חמה ונגה מקיפים את השמש במסלול פנימי לזה של כדור הארץ. על כן צופה מכדור הארץ רואה אותם תמיד בסמיכות זוויתית לשמש. מפאת אור השמש, על כן, קשה יחסית לחפש ירחים סביב כוכב חמה ונגה.

להלן הסבר מפורט מעט יותר- ראשית נגדיר את המרחק המירבי שבו כוכב לכת (המקיף את השמש שלו) עשוי להחזיק לווין במסלול יציב סביב כוכב הלכת - מרחק זה נקרא רדיוס היל והוא שווה למרחק בין כוכב הלכת לנקודת לגראנג' הראשונה במערכת כוכב לכת-שמש, וניתן ע"י:

r_{Hill}=\,a\Big(\frac{m}{3M}\Big)^{1/3}

כאשר a הינו המרחק בין כוכב הלכת לשמש שלו, M הינה מסת השמש ו m מסת כוכב הלכת. לפי קשר זה מוצאים כי רדיוס היל של נגה הינו כ-מיליון ק"מ ואילו זה של כוכב חמה הינו כ-200,000 ק"מ. על כן, אם לנגה וכוכב חמה יש ירחים , הרי שהם מקיפים אותם ברדיוסים קטנים מהרדיוסים הנ"ל.

נגה

עד היום לא התגלו ירחים המקיפים את נגה. החיפוש המקיף ביותר לירחים סביב נגה התפרסם בשנת 2009. בהנחה והאלבדו (אחוז האור המוחזר) של ירח היפוטתי של נגה הוא כ 10%, אזי המחקר הנ"ל הראה כי לנגה אין ירחים שקוטרם עולה על כמה מאות מטרים, ואשר מצויים בחלקים החיצוניים של אזור היל של כוכב הלכת (כלומר, מרוחקים ביותר מכוכב-הלכת). באזורים הפנימיים לרדיוס היל לא נמצאו ירחים שקוטרם עולה על כק"מ אחד.

כוכב חמה

בחיפושים שנערכו בשנים האחרונות לא נמצאו ירחים המקיפים את כוכב חמה הגדולים מכ-ק"מ אחד (כאמור, בהתאם להנחות סבירות על האלבדו).

ראו גם


מחברים


ערן אופק