שאלה:כיצד מודדים מרחק לכוכבים בגלקסיה?

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאלה: כיצד מודדים מרחק לכוכבים בגלקסיה?

שם השואל/ת:

תאריך: 09-05-2010

תשובה

מדידת מרחקים באסטרונומיה היא נושא חשוב ומורכב. מכייון שאין באפשרותנו לקחת סרגל מדידה ולנוע איתו עד לעצם אליו אנו רוצים למדוד את המרחק, אנו נאלצים למדוד את המרחק בשיטות עקיפות. קיים מספר רב של שיטות כאלה: שיטת הפרלקסה, שימוש בספאידים, שימוש בסופרנובות, ועוד.

שיטת הפרלקסה מתבססת על מדידת המרחק לעצם כלשהוא משתי נקודות שונות. לדוגמא, אם נציב את האגדול מול עיננו ונסגור כל פעם עיין אחרת, נבחין בשינוי מיקומו של האגודל על פני הרקע. מדידת השינוי הזוויתי במיקומו של האגודל יחד עם מדידת המרחק בין שתי העיניים יספקו לנו, על ידי חישוב מתמטי פשוט, את המרחק לאגודל. בדומה לדוגמא הנ"ל מיושם עקרון הפרלקסה באסטרונומיה כאשר אנו מודדים את השינוי במיקומם הזוויתי של עצמים קרובים יחסית מנקודות שונות על פני כדור הארץ. שיטה זו מוגבלת למדידת מרחק לעצמים קרובים שכן ככל שהעצם נמצא רחוק יותר כך השינוי הזוויתי במיקומו יקטן (כך יקרה גם אם תרחיקו את האגודל עוד יותר בדוגמא הנ"ל) עד שלא נוכל להבחין בשינוי כלל.

פרלקסה
Mars parallax.jpg
תמונה המדגימה את מדידת המרחק אל כוכב הלכת מאדים באמצעות פרלקסה.


שיטה נוספת היא שיטה המתבסתת על מדידת מרחק באמצעות מדידת עוצמת האור הנראית של עצם רחוק. בשיטה זו מסתתרת ההנחה שאנו יודעים את בהירותו המוחלטת של העצם. קחו לדוגמא נר סטנדרטי ומידדו את עוצמת האור שלו כשהוא לידכם. עתה, הזיזו את הנר למרחק רב יותר ומידדו את עוצמת האור שוב. מכיוון שאנו יודעים שעוצמת ההארה של הנר יורדת ביחס הפוך למרחק בריבוע, אנו יכולים להעריך את המרחק אליו מתוך השוואת עוצמת ההארה שלו כשהוא רחוק מאיתנו לעוצמת ההארה שלו כשהוא נמצא לידנו. באסטרונומיה מיושמת שיטה זו על ידי שימוש ב"נרות סטנדרטים" אסטרונומיים כגון ספאידים וסופרנובות.

ספאידים הם כוכבים פועמים שעוצמת בהירותם משתנה באופן מחזורי. כיום לאחר שנים רבות של מחקר אנו יודעים מהו הקשר בין זמן המחזור שלהם לבהירותם המוחלטת. מדידת זמן המחזור אם כך תניב לנו את הבהירות המוחלטת של כוכב מסוג זה ועל ידי מדידת עוצמת ההארה שלו והשואתה לבהירותו המוחלטת נוכל לחשב את המרחק אליו. סוג נוסף של "נר סטנדרטי" הוא סופרנובה מסוג Ia. סופרנובה מסוג זה היא ארוע קטסטרופי בו מתפוצץ ננס לבן ובו נפלטת כמות אור עצומה למשך מספר שבועות (בהירותן גדולה בהרבה מזו של ספאידים). כיום אנו מניחים שבהירותם המוחלטת של סופרנובות מסוג זה היא אחידה וידועה וכמו במקרה של שימוש בספאידים, השוואת עוצמתן הנראית של סופרנובות לבהירותן המוחלטת תניב את המרחק אליהן.

לסיכום, ישנן מספר רב של שיטות למדידת מרחקים באסטרונומיה. השיטות שתוארו מעלה מאפשרות לנו למדוד מרחקים אל כוכבים בתוך הגלקסיה שלנו (שיטת הפרלקסה), אל גלקסיות קרובות אלינו בהן אנו יכולים להבחין בספיאידים, ואל גלקסיות רחוקות בהן אנו מגלים סופרנובות מסוג Ia.


ראו גם

מחברים


[[צוות האסטרופדיה#ן|]]