הבדלים בין גרסאות בדף "שאלה:מה מקור האנרגיה של פולסארים?"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(תשובה)
שורה 19: שורה 19:
 
סוג נוסף של [[כוכב ניוטרונים|כוכבי ניוטרונים]] המראים פולסים בתחום קרינת האיקס הם כוכבי ניוטרונים מתקררים (ידועים פחות מ 10 כאלו).
 
סוג נוסף של [[כוכב ניוטרונים|כוכבי ניוטרונים]] המראים פולסים בתחום קרינת האיקס הם כוכבי ניוטרונים מתקררים (ידועים פחות מ 10 כאלו).
 
מקור האנרגיה העיקרי של גופים אלו הינה קירור של החלקים הפנימים של כוכב הנויטרונים.
 
מקור האנרגיה העיקרי של גופים אלו הינה קירור של החלקים הפנימים של כוכב הנויטרונים.
 
+
לבסוף נציין גם כי קיימים פולסארים המונעים כתוצאה מספיחת חומר מ[[כוכב כפול|בן זוג]]. 
 +
 
 
===ראו גם===
 
===ראו גם===
  

גרסה מ־18:24, 12 באפריל 2010

שאלה: מהו מקור האנרגיה של פולסארים?

שם השואל:

תאריך: 11-04-2010

תשובה

ראו מאמרים מורחבים בנושא: פולסאר, כוכב ניוטרונים, ומגנטר.

פולסאר הוא כוכב ניוטרונים בעל שדה מגנטי חזק שמסתובב על צירו במהירות ופולט קרינה אלקטרומגנטית מכוונת. הקרינה מפולסאר מגיעה ככל הנראה מאזור הקטבים המגנטיים שלו. במידה והציר המגנטי של הפולסאר נטוי ביחס לציר הסיבוב שלו, יראו צופים מסוימים את הקרינה המכוונת שפולט הפולסאר כאשר זו חוצה את קו הראייה שלהם במחזוריות של סיבוב הפולסאר סביב צירו (בדומה למגדלור). על כן הקרינה המגיעה לצופה תראה כפולסים מחזוריים.

ברוב המקרים, מקור האנרגיה העיקרי של רוב הפולסארים ה"נורמלים" הינו באנרגיה הסיבובית שלהם.

הסיבה לכך שהאנרגיה הסיבובית של פולסאר מומרת לקרינה אלקטרומגנטית נעוצה בשדה המגנטי החזק שלהם. חלקיקים טעונים המצויים במגנטוספרה של הפולסאר מואצים בשדות המגנטיים החזקים בסביבת הפולסאר ופולטים קרינת מעקמים (קרינה הנפלטת כתוצאה מכך שחלקיקים טעונים נעים במסלול עקום, ראו גם: קרינת סינכרוטרון). כתוצאה מכך הפולסארים מאבדים אנרגיה סיבובית ומאיטים את קצב סיבובם סביב צירם. מקור החלקיקים הטעונים במגנטוספרה של הפולסאר הוא באפקט הקרוי הצפיפות הקריטית של גולדרייך וג'וליאן - על מנת שהמגנטוספרה של הפולסאר תיהיה בשווי משקל ניתן להראות כי היא חייבת להכיל צפיפות מסוימת של חלקיקים טעונים. חלקיקים אלו נקרעים משפת כוכב הניוטרונים.

קיימים גם פולסארים הקרויים פולסארים אנומליים בתחום קרינת האיקס שמקור האנרגיה העיקרי שלהם הוא ככל הנראה אנרגיה מגנטית ולא אנרגיה סיבובית. כיום בגלקסית שביל החלב מוכרים כ-20 פולסארים אנומליים בתחום קרינת האיקס וקרוב ל 2000 פולסארים "נורמלים". סוג נוסף של כוכבי ניוטרונים המראים פולסים בתחום קרינת האיקס הם כוכבי ניוטרונים מתקררים (ידועים פחות מ 10 כאלו). מקור האנרגיה העיקרי של גופים אלו הינה קירור של החלקים הפנימים של כוכב הנויטרונים. לבסוף נציין גם כי קיימים פולסארים המונעים כתוצאה מספיחת חומר מבן זוג.

ראו גם

מחברים


ערן אופק