הבדלים בין גרסאות בדף "תמונות קודמות"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 3: שורה 3:
  
 
{{תמונה_שמאלית|
 
{{תמונה_שמאלית|
|שם=תמונת החודש - ינואר
+
|שם=תמונת החודש - ינואר 2010
 
|תמונה=[[תמונה:Benny Geminisouth2.jpg|600px]]
 
|תמונה=[[תמונה:Benny Geminisouth2.jpg|600px]]
 
|כתובית='''מצפה הכוכבים ג'מיני דרום'''.
 
|כתובית='''מצפה הכוכבים ג'מיני דרום'''.

גרסה מ־08:37, 3 בפברואר 2010

תמונות קודמות שהתפרסמו ב"תמונת החודש"

תמונת החודש - ינואר 2010
Benny Geminisouth2.jpg
מצפה הכוכבים ג'מיני דרום.

מצפה הכוכבים ג'מיני (באנגלית: Gemini Observatory) הוא מצפה כוכבים בעל שני טלסקופים תאומים, בעלי מראה ראשית בקוטר של 8.1 מטרים. ג'מיני צפון (באנגלית: Gemini North) נמצא בהוואי ואילו ג'מיני דרום (באנגלית: Gemini south) ממוקם בצ'ילה. המיקום נבחר כך שהטלסקופים התאומים יצרו כיסוי כמעט מלא של השמים. הטלסקופים של מצפה הכוכבים ג'מיני הם בין הטלסקופים הגדולים והמתקדמים ביותר בעולם בתחום האופטי והתת-אדום. בשילוב עם מבחר רחב של מכשירים מתקדמים, טלסקופים אלה היו שותפים לתגליות האסטרונומיות החשובות ביותר בשנים האחרונות.


הטלסקופ הדרומי של ג'מיני ממוקם על הר פצ'ון (Cerro Pachón) שבצפון צ'ילה, בגובה של כ- 2700 מטרים מעל פני הים. האוויר היבש וכיסוי העננים הנמוך מהווים יחדיו תנאי מזג אוויר מהטובים ביותר בעולם. מידי לילה נערכות בו תצפיות של קבוצות מחקר מארה"ב, קנדה, ברזיל, ארגנטינה, אוסטרליה, בריטניה וצ'ילה.

צילום: בני טרכטנברוט, אוניברסיטת תל אביב.

ראו: תמונות החודש קודמות.


---

תמונת החודש - נובמבר דצמבר 2009
Srvr.jpg
צביר הכוכבים הפתוח הפלאדות (M45) בקבוצת הכוכבים שור. צביר זה קרוי בעברית כימה ( סוברו ביפנית) ובצביר חיים כיום לפחות כ-1500 כוכבים. M45 הינו אחד הצבירים הקרובים ביותר לכדור הארץ (135 פרסק שהם 440 שנות אור). ניתן לראות את צביר הפלאדות בעין בלתי מצוידת בעונת החורף, גם מאזורים עירוניים.צביר כוכבים פתוח או צביר כוכבים גלקטי (באנגלית: Galactic Star Cluster) הינו אוסף של מאות כוכבים עד עשרות אלפי כוכבים החיים להם יחדיו, נולדו יחד וקשורים כבידתית זה לזה. בגלקסית שביל החלב מוכרים כמה אלפי צבירים פתוחים, חלקם צעירים מאד ונוצרו באזורי יצירת כוכבים בגלקסיה בעשרות מיליוני השנה האחרונות וחלקם עתיקים יותר.

צילום: דויד מאלין, המצפה האנגלו-אוסטרלי.תמונת החודש - אוקטובר 2009
A370 ACS.jpg
צביר הגלקסיות A370 צולם לאחרונה ע"י מצלמת ACS המורכבת על טלסקופ החלל ע"ש האבל. המצלמה היתה מושבתת זמן מה, וחזרה לפעולה תקינה לאחר משימת החלל במאי 2009, במהלכה תוקנו מספר רכיבים בטלסקופ והותקנו מצלמות חדשות. עוד על משימת החלל לשיקום האבל, תוכלו למצא כאן

צביר הגלקסיות A370 הוא מהצבירים המאסיביים ביותר הידועים ביקום (כ 3×1015 מסות שמש). הוא הצביר הרחוק ביותר (z=0.374) בקטלוג הצבירים Abell. הגלקסיות הצהובות הן לרוב גלקסיות השייכות לצביר, כאשר השתיים הבהירות והגדולות ביותר הן הגלקסיות המרכזיות של הצביר, הנקראות גלקסיות מסוג cD. הקשת הענקית הנראית מצד ימין התגלתה כבר באמצע שנות השמונים, ולמעשה היוותה עדות ראשונה לעידוש כבידתי של גלקסיות רחוקות ע"י צבירים, אולם בעת גילויה התופעה לא הובנה והעולו השערות כי המסדובר בגלקסיות ה"מתפרקות" כתוצאה מהשפעתו הכבידתי של הצביר. רק מאוחר יותר התברר כי הקשת הנ"ל ואחרות כמותה הינה דמות של גלקסיה המצויה ברקע הצביר (הסחה לאדום של 0.724) שעודשה כבידתית ע"י צביר הגלקסיות ודמותה הודגלה ועוותה. ברקע הצביר הנ"ל ניתן להבחין מספר רב של קשתות קטנות יותר בשדה הצביר. ממדידת מיקום וצורת הקשתות ודמויות נוספות של גלקסיות מעודשות ניתן לשחזר את הפוטנציאל הכבידתי של צביר הגלקסיות ולמדוד את מסתו. מדידות אלו מלמדות אותנו, בין היתר, על קיומה של מסה אפלה.