תצפית בכוכבים כפולים נראים

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־09:16, 9 בפברואר 2010 מאת Eran (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תצפית בכוכבים כפולים נראים (באנגלית: Observing Visual Binaries):

באמצעות טלסקופים קטנים ניתן לצפות במערכות רבות של כוכבים כפולים. חלק מהכםולים מהווים מטרה אסטית לתצפית וחלק אתגר. מבין המטרות היפות ראוי לציין כפולים שבהם שני בני הזוג הם בצבעים שונים. העין האנושית סובלת מעיוורון צבעים בעוצמת אור חלשה. על כן, ניתן בד"כ להבחין בצבעי בני הזוג של כוכב כפול רק כאשר הם בהירים או לסירוגין כאשר משתמשים בטלסקופ במפתח גדול האוסף מספיק אור על מנת שהעין תוכל להבחין בצבעים.

בחלק ניכר מהמקרים המרחק הזוויתי בין בני הזוג הוא גדול יחסית הן לכושר ההפרדה של הטלסקופ והן ביחס למגבלה כתוצאה מהראות האסטרונומית. במקרים כאלו, בדרך כלל, קל מאד להבחין בבני הזוג של הכוכב הכפול. יוצאי דופן הם כוכבים שבהם בן הזוג הראשי בהיר הרבה יותר מבן זוגו ואורו מסנוור ומקשה על איתור בו הזוג.

כפולים צבעוניים

בשמי הלילה ניתן לצפות במספר כוכבים כפולים שבהם בני הזוג הם בעלי צבעים שונים שבהם ניתן להבחין בעין באמצעות טלסקופים קטנים. הצבעים השונים מעידים על טמפרטורה אפקטיבית שונה של האטמוספרה של הכוכבים. כוכבים אדומים הם קרים יותר וכחולים חמים יותר. המפורסם ביותר הוא הכוכב הכפול אלביראו (בטא בקבוצת הכוכבים ברבור). בטבלה הבאה ניתן למצוא רשימה של כוכבים כפולים צבעוניים נבחרים:

הקורדינאטות בטבלה הבאה, עבור בן הזוג הראשי, ניתנות בשנה של (epoch), ועבור נקודת השוויון (equinox) של J2000.0. זווית המצב היא הזווית של הכוכב המשני ביחס לראשי כפי שנמדד מהצפון מזרחה. זווית מצב של אפס מעלות משמעה שהמשני נמצא צפונית לראשי, זווית מצב של 90 מעלות משמעה שהמשני נמצא מזרחית לראשי וכולי. בהירות בני הזוג ניתנת בפילטר V. הטבלה ממוינת ע"פ עליה ישרה.

כוכבים כפולים צבעוניים נבחרים
שם הכוכב עליה ישרה נטייה בהירות ראשי בהירות משני מרחק זוויתי בשניות קשת זווית מצב במעלות הערות
אלמך, גאמא אנדרומדה 02:03:53.9531 +42:19:47.009 2.26 4.84 10.0 63 הכוכב הראשי מסוג ספקטרלי K3IIb (צהבהב/אדמדם) והמשני מסוג ספקטרלי B8V (כחלכל).
ראס-אלג'אטי, אלפא הרקולס 17:14:38.8584 +14:23:25.198 3.06 5.40 4.7 118 הכוכב הראשי אדמדם, בעוד המשני ירקרק. המערכת הינה היררכית ומכילה 5 כוכבים.
אלביראו, בטא ברבור 19:30:43.2806 +27:57:34.852 3.085 5.088 34.5 54.3 בן הזוג הראשי צהבהב-אדמדם והראשי כחלכל-ירקרק. טיפסוים ספקטרלים K3II ו B8Ve בהתאמה. בן הזוג הראשי הינו בעצמו כוכב כפול עם הפרדה של 0.4 שניות קשת בין בני הזוג.

כפולים בהפרדה זוויתית נמוכה

בד"כ כוכבים כפולים שבהם בני הזוג נמצאים במרחק זוויתי קטן זה מזה משנים את מיקומם היחסי על פני כיפת השמיים כתלות בזמן בזמנים אופיינים של עשרות שנים.

רשימת מטרות ומפות התמצאות

מפה של המיקום היחסי של בני הזוג בכוכב הכפול סיריוס. מזרח משמאל, צפון מלמעלה והיחידות על הצירים הן בשניות קשת.
מפה של המיקום היחסי של בני הזוג בכוכב הכפול קסי עגלה גדולה. מזרח משמאל, צפון מלמעלה והיחידות על הצירים הן בשניות קשת.
מפה של המיקום היחסי של בני הזוג בכוכב הכפול גאמא-בי בתולה. מזרח משמאל, צפון מלמעלה והיחידות על הצירים הן בשניות קשת.

בדף רשימת כפולים נבחרים ניתן למוצא את הקורדינאטות השמיימיות של כוכבים כפולים נראים נבחרים וכן עבור כל אחד מהם קישור למפה המראה את מיקומו היחסי של בו הזוג המשני ביחס לראשי כתלות בזמן.

שלוש דוגמאות למפות כאלו ניתן לראות בצד שמאל.

  • המפה הראשונה היא של הכוכב הכפול סיריוס אלפא בקבוצת הכוכבים כלב גדול. זמן המחזור של הצמד הוא כ-50 שנה והמרחק הזוויתי בינהם הוא גדול למדי. אבל, מפאת בהירותו הרבה של סיריוס והפרש הבהירות בין בני הזוג העומד על כ-10 דרגות בהירות שהם יחס של 10,000 בעוצמת האור של בני הזוג, קשה מאד לצפות בכוכב כפול זה.
  • המפה השנייה היא של הכוכב הכםול קסי בקבוצת הכוכבים עגלה גדולה. זמן המחזור של בני הזוג הוא כ-60 שנה והמרחק הזוויתי האופייני ביהם הוא שניות קשת בודדות. למרות המרחק הזוויתי הקטן שני בני הזוג הם בבהירות דומה של 4.3 ו 4.8 ועל כן בתנאי ראות טובים וטלסקופים טובים במפתח של כ-10 ס"מ ניתן להפריד את בני הזוג.
  • המפה השלישית היא של הכוכב הכפול גאמא-בי בקבוצת בתולה. זמן המחזור של המערכת הנ"ל קצת פחות מ-170 שנה אך מסלולם האקצנטרי זה סביב זה והיטלם על פני כיפת השמיים (ראו: כוכב כפול) גורם לשינויים משמעותים במרחק הזוויתי בשנים הקרובות. המרחק הזוויתי בין בני הזוג יגדל מאד בעשור הקרוב ויהפוך את המערכת הנ"ל מקשה לצפייה לקלה למצפייה באמצעות טלסקופים קטנים.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק